ANATOMIA I FIZJOLOGIA

Anatomia jest nauką o budowie wewnętrznej i kształtach zewnętrznych ustroju. Fizjologia obejmuje badanie czynności narządów (tj. części ciała) i objawów życia całego ustroju. Anatomia i fizjologia są częściami biologii - nauki o istotach żywych.

Rozpoznanie choroby i leczenie chorego, jak również stosowanie zabiegów leczniczych jest niemożliwe bez zaznajomienia się z anatomią i fizjologią. Nauki te stanowią podstawę całej praktycznej wiedzy lekarskiej są ważnymi przedmiotami studiów medycznych.

Skład żywych ustrojów. W żywych ustrojach (tj. w roślinach i zwierzętach) znajdują się tylko te pierwiastki chemiczne, które spotyka się w przyrodzie martwej. Głównymi pierwiastkami chemicznymi, wchodzącymi w skład żywego ustroju w postaci różnych związków, są: węgiel, tlen, wodór, azot, siarka, fosfor, chlor, żelazo, sód, potas, wapń i magnez. Wiadomo, że wszystkie te pierwiastki są bardzo rozpowszechnione w przyrodzie martwej. Ustrój zwierzęcy i roślinny składa się z 3 zasadniczych grup związków chemicznych: z białek, węglowodanów i tłuszczów. W skład ustroju wchodzi również woda, w której rozpuszczone są sole, zawierające potas, wapń, żelazo, magnez i inne.

Wśród wszystkich znanych związków chemicznych białka wyróżniają się najbardziej złożoną cząsteczką (molekułą) o olbrzymiej masie. Cząsteczka białka jest kilka tysięcy razy cięższa od cząsteczki wody. Należy podkreślić niestałość fizycznych właściwości i składu chemicznego białek. Wystarczy na przykład nagrzać wodny roztwór białka kurzego do temperatury wyższej niż 60 – 70°, by białko się ścięło i niemożliwy już stał się jego powrót do stanu poprzedniego. Białka ścinają się również przy działaniu na nie mocnych kwasów, spirytusu, soli ciężkich metali. Każda żywa istota odżywia się, rośnie i rozmnaża. Żywy ustrój jest również pobudliwy na różne działania z zewnątrz (na tak zwane bodźce). Istoty żywe składają się z jednej lub wielu komórek.